متعلقات

مشاهده محصولات

متعلقات متعلقات متعلقات 

سیم کابل و رابط

مشاهده محصولات

اتصالات بين ترموكوپل وسيستم قرائت و کنترل کننده ها یکی از نکات بسیار مهم در راه اندازی یک سیستم اندازه گیری و کنترب دما می باشد.

زماني كه فاصله بين ترموكوپل وا بزار اندازه گيري قابل توجه باشد بايستي از كابلهاي رابط يا جبران سازي براي اتصال اين دواستفاده كرد. اختلاف بين اين دو در اين است كه سيمهايي كه براي طولاني كردن استفاده مي شود از همان جنس ماده اي هستند كه براي ترموكوپل استفاده شده است ومي تواند در همان دماهاي مورد استفاده قرار گيرد. كابلهاي جبران سازي از مواد ارزان قيمت تر استفاده مي كند و فقط تا دماي محيط 80°C قابل استفاده اند. كابلهاي جبران سازي بايستي با نوع ترموكوپل مورد استفاده تطبيق شده باشد و هر دو اين كابلهاي رابط و جبران سازي بايستي با پلاريته مناسب متصل شوند.

كابلهايي كه با استاندارد انگليسي (BS1843.1952) توليد مي شوند همگی از رمزگذاريهايي استفاده مي كنند كه در آن سيم منفي به رنگ آبي است. اما د ركابلهاي استاندارد US ANSI سيم قرمز براي منفي استفاده مي كنند و در استانداردهاي آلماني  DINمشخصه سيم قرمز براي قطب مثبت است. در هر حال از رنگ ديگر براي پلاريته مخالف استفاده مي شود به دليل اينكه رنگهاي سيمها به صورت بين المللي استاندارد نشده اند حتما بايستي نام كشور مبدا و سازنده كابل رابط وكابل های جبران سازي مشخص شود.

بعضا اتفاق می افتد که سازنده کابل رابط کشور آلمان بوده است اما برای فروش در آمریکا ساخته شده و از کدهای استاندارد ANSI پیروی می کند.

نکته مهم دیگر در انتخاب و استفاده کابل های رابط و جبران ساز آگاهی از محل استفاده و شناخت عوامل محیطی آن است یعنی بسته به محل نصب ، نوع عایق بندی . روکش این کابل ها متفاوت هستند.

 

روکش PVC:

این روکش به دلیل ارزانی و همچنین مقاومت خوب در محیط های با رطوبت بالا استفاده گسترده ای دارد و جهت استفاده در رنج دمایی -20 تا +80 توصیه می شود.

 

روکش نسوز پشم شیشه ای Glass fiber)):

این روکش بعنوان اصلی ترین و قدیمی ترین روکش کابل های رابط ترموکوپل شناخته می شوند و به دلیل داشتن مقاومت بالای حرارتی و عدم خوردگی در انواع محیط های شیمیایی کاربردی گسترده در صنایع دارند اما در محیط های با رطوبت بالا به شدت ضعف داشته و به هیچ عنوان توصیه نمی شوند جهت استفاده در رنج دمایی 20  تا270  توصیه می شود.

 

روکش سیلیکون:

روکش سیلیکون یکی از روکش های پراستفاده در کابل های رابط ترموکوپل می باشد و به دلیل مقاومت خوب حرارتی و همچنین مقاوم بودن در محیط های نمناک و روغنی بسیار پر مصرف می باشد البته این روکش در محیط های اسیدی توصیه نمی شود و جهت استفاده در رنج دمایی -60 تا 250 توصیه می گردد.

 

روکش تفلون PTFE, FEP)):

این روکش یکی از ایده آل ترین روکش های استفاده شده در کابل های رابط ترموکوپل می باشد و مزیت های بسیار زیاد آن از جمله مقاومت حرارتی بالا، مقاومت شیمیایی، عایق الکتریکی مناسب، مقاومت محیطی عالی از جمله رطوبت، همچنین مقاومت بسیار خوب در برابر عوامل مخرب مکانیکی مانند خراشیدگی، تابیدگی و ... آن را به یکی از محبوب ترین روشهای کابل های رابط ترموکوپل تبدیل کرده است. این روکش جهت استفاده در رنج دمایی -100 تا 260 توصیه می شود.

ترموول

مشاهده محصولات

ترموول ها جهت محافظت از سنسورهای دما در مقابل شرایط نا مساعد و یا خورنده و یا تنش های فیزیکی تهیه و استفاده می شوند. ترموول ها در فرآیندهای اندازه گیری دما که تحت فشارهای گازی یا مایعی قرار دارند نیز استفاده می شوند.

همچنین در مواردی که در یک فرایند اندازه گیری و سیستم حرارتی نیاز به تعویض سریع سنسور دما باشد عموما ترموول ها کاربرد بسیاری دارند چرا که با وجود ترموول ها دیگر نیازبه خاموش کردن سیستم و یا تخلیه و باز کردن کل سیستم نمی باشد.

عموما ترموول ها از یک میلگرد که داخل آن سوراخ شده است، طراحی و ساخته می شوند تا محافظتی کامل از سنسور دما در برابر عوامل محیطی محل نصب مانند جریانات قوی سیالات، فشارهای بالا و یا محیط های خورنده داشته باشند. همچنین طراحی اندازه و سوراخ ترموول ها به صورتی است که در عین محافظت سنسور دما در برابر شرایط خشن محیطی به عنوان عایقی بین سنسور دما و دمای فرآیند اندازه گیری در سیستم عمل نکند.

ترموول ها در صنایع مختلف عموما دیده نمی شوند چرا که به صورت ثابت و دائمی داخل لوله ها یا تانکر و مخازن نصب و جاسازی می شوند تا سنسور های دما داخل آنها جهت اندازه گیری دما مورد نظر نصب و بسته شوند.

انواع ترموول های متداول:

1-      ترموول های اتصال دنده ای

2-      ترموول های اتصال جوشی

3-      ترموول های اتصال فلنجی

 

1-      ترموول های اتصال دنده ای

 

در ترموول های دنده ای یک دنده در انتهای ترموول جهت نصب ترموول در سیستم تعبیه شده استو این دنده می تواند به یک غلاف نازک شونده و یا موازی متصل باشد که این طراحی به جهت ایجاد مناسب ترین شرایط نسب و کاربرد در سیستم می باشد.

 

2-      ترموول های اتصال جوشی

 

در ترموول های اتصال جوشی اتصال تعبیه شده در ترموول ها جهت جوش مستقیم ترموول در سیستم تعبیه شده است و عموما در مواردی که محیط فرآیند اندازه گیری دما دارای خورندگی نباشدو همچنین احتیاج به باز و بسته کردن احتمالی ترموول نباشد کاربرد دارند. مزیت ترموول های جوشی اتصال در فرآیندهایی با دما و فشار بالا می باشد.

 

3-      ترموول های اتصال فلنجی

 

در این نوع ترموول غلاف ترموول به یک فلنج متصل می باشد که فلنج مذبور در دهانه تانکر و یا مخازن نصب می شود و این توع فلنج در مواردی که تعویض های مکرر در محیط های با خورندگی بالا لازم است توصیه می شود.

ابزار دقیق

مشاهده محصولات

ابزار دقیق یا (instruments) در حقیقت مجموعه ای از ادوات و لوازم اندازه گیری الکتریکی می باشند که جهت تکمیل پروسه اندازه گیری کمیت های فیزیکی مانند دما کاربرد بسیار زیادی دارند.

ابزار دقیق کاربردی در فرآیند اندازه گیری دما:

این تجهیزات به سه گروه اصلی تقسیم می شوند.

1-      مبدل ها و ایزولاتورها و ترانسمیترها

2-      نشان دهنده و کنترلرها

3-      رکوردرها و ذخیره کننده ها

 

4-      مبدل ها و ایزولاتورها و ترانسمیترها

در پروسه اندازه گیری دما هنگامی که سنسورهای دما (ترموکوپل ها، ترمورزیستنس ها) کمیت دما را اندازه گیری و تبدیل به یک سیگنال الکتریکی می کنند این مقادیر باید محل دیگری جهت قرائت یا کنترل و یا هر نوع پردازش دیگری منتقل شوند.

هنگامی که محل و اندازه گیری دما توسط سنسور تا محل پردازش اطلاعات فاصله ای نزدیک تر باشد این مقادیر توسط سیستم های مناسب به کنترلرها و قرائت گر ها متصل می شوند.

اما در مواردی که تعداد سنسور های دما زیاد باشند یا فاصله محل اندازه گیری تا محل پردازش اطلاعات فاصله ای زیاد باشد احتیاج به انواعی از مبدل ها و ایزولاتورها می باشد.

چرا که سیم کشی های طولانی باعث صرف هزینه ای هنگفت می شود و همچنین خطای اندازه گیری بسیار زیاد خواهد بود.

در حقیقت مبدل ها یا ترانسمیترها کمیت الکتریکی دریافتی از سنسورهای دما را به یک سیگنال جریانی قابل انتقال به مسافت های طولانی تبدیل می کنند تا هم از استفاده سیم های جبران سازی خاص صرف نظر شود و هم افت و خطای اندازه گیری به حداقل برسد.

سنسور مقاومتی

مشاهده محصولات

سنسور دمای مقاومتی  (Resistance Thermo Detector) RTD

سنور دمای مقاومت پلاتین در گذشته تنها به عنوان یک استاندارد آزمایشگاهی استفاده می شد ولی پیشرفتهایی که درساختمان این نوع دماسنجها وبه طور کلی دماسنج های مقاومتی حاصل شده است منجر به استفاده از این نوع دماسنجها در زمینه هایی شده است که قبلا تنها ترموکوپلها در آن زمینه کاربرد داشتند بخصوص بسیاری از فرایندهای صنعتی که زمانی لازم بود کاملا کنترل شوند تا تغییرات دما در حدود 10c باشد اکنون بایستی در محدوده تغییرات بسیار کمتری کار کند.

امروزه تاکید بر کنترل کیفیت ویکنواخت بودن محصول نیازمند این است کنترل دما در فرآیند تولید خیلی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

آلیاژ های استفاده شده در ساخت RTD

اگر چه تعدادی از آلیاژ های فلزی دیگری موجودند که د ردماسنجهای مقاومتی موردا ستفاده قرار می گیرند ولی فلز پلاتین دارای این امتیاز قابل توجه است که می توان از آن به عنوان فلزی برای استاندارد بین المللی دما در محدوده -200 تا 600 استفاده کرد. از نوع ازمایشگاهی دماسنج مقاومت پلاتینی برای کالیبره کردن دماسنجهای دیگر استفاده می شود اما حجم زیادی از دستگاه اندازه گیری را به خود اختصاص می دهد. نوع مینیاتوری این دماسنجها نیز قابل تهیه است که در آنها دقت مقاومت پلاتین مورد توجه قرار گرفته و در ضمن جنس پلاتین در مقابل خوردگی محیط کار مقاوم است. اگر چه نیکل ومس هم برای موارد خاصی در محدوده های دمای پایین تر مورد استفاده قرار می گیرد ولی پلاتین دارای این امتیاز است که به صورت کاملا خالص قابل تهیه است و در مقابل خوردگی نیز مقاومت زیاد دارد مانند فلزات نجیب و نسبت تغییرات مقاومت به در مورد این فلز در محدوده وسیعی از دماها کاملا خطی است.در ضمن این فلز از نظر الکتریکی و مکانیکی بسیار پایدار است به طوری که انحراف مقدار مقاومت فلز با گذشت زمان دارای مقدار بسیار جزئی است.

عوامل دیگری که باعث شده اند استفاده از دماسنجهای مقاومت پلاتین روز افزون شود پیشرفتهای سیستمهای اندازه گیری است که در آنها استانداردهای بالای مبتنی بر سیستم مقاومت پلاتین وکاربری آسانتر مراعات شده است.کابلهای رابط دماسنج مقاومت پلاتین را میتوان از جنس کابل مسی معمولی در نظر گرفت واحتیاجی به کابلهایی رابط جبران سازی نمی باشد.

کالیبراسیون دماسنج مقاومت پلاتین تنها یک مرتبه انجام می شود واحتیاجی به جبران سازی اتصال سرد ویا استفاده از روکشهای ترموستاتی برای ایجاد یک اتصال مرجع نمی باشد. قسمت اندازه گیری دماسنج را میتوان ساده تر ساخت ودر ضمن ایجاد طبقاتی اضافی به منظور جبران سازی ضرورتی ندارد.


انواع سنسور های مقاومتی PT100

ساختمان یک سنسور دما از نوع مقاومت پلاتین به طور کلی مقاومتر و خشن تر از نوع دماسنج سیم پیچ باز است که در یک آزمایشگاه استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد. سیم پیچ داخل یک استوانه حلزونی و تحت شعاع کوچکی پیچیده شده است و در نهایت همه حلزونی داخل یک میله توخالی از جنس آلومینا آب بندی شده است.

اندازه ابعاد چنین وسیله ای را میتوان تا حد قطر0.8mm وطول 5mm در نظر گرفت و با داشتن ابعاد فوق و مشاهده دقیق مقاومت سیم پیچ می توان دقتی تا حدود0.01% را به دست آورد. نوع دیگری از سنسور دما مقاومتی وجود دارد که در ساختمان آن از فیلمهای لایه نازک پلاتین روی مواد سرامیکی استفاده شده است که بر خلاف نوع سیم پیچی شده به صورت تولید انبوه قابل تولید بوده وقیمت آن هم خیلی کمتر تمام میشود.

این نوع سنسور ها برای بسیاری از مصارف صنعتی مناسب ترند اگر چه بایستی در استفاده از انها دقت کافی مبذول داشت تا لایه نازک پلاتین در مقابل گازها و مایعای که در مجاورت انها قرار گیرد به صورت کاتالیستهای شیمیایی عمل نکند. 

مقالات دیگر...

  1. ترموکوپل
English
پاسخگویی سریع